Rok 2011

UŽ HO NESOU! 2011 aneb O třech branách trutnovských

PROGRAM

Sobota 30. dubna – 1. května

„…a maso zakopali do země“

po 16. hod., Vlčí jáma u Voletin

Na kouzelnou filipojakubskou noc jsme připravili obřad, jehož cílem je oživit slova pověstí „…a maso zakopali do země“. Byť se jedná o maso našeho draka, je celá akce samozřejmě myšlena v symbolické rovině. Nabízíme možnost prožití letošních „čarodějnic“ u velké keramické pece ve tvaru třímetrového draka, jenž bude po vypálení zahrnut do země. Akce se koná ve spolupráci s občanským sdružením Bezinky v tzv. Vlčí jámě na okraji Voletin. Práci povede renomovaná výtvarnice Irena Hirai. Zazní živá hudba, jsou připraveny tématické performance.

„Po stopách Simona Hüttela“

14,00 hod. Petříkovice – Voletiny (6km)

Pro zájemce bude před akcí uspořádán společný pochod po části historické hranice Trutnova

Autobus pro účastníky pochodu bude přistaven ve 14:00 hod. na parkovišti před soudem, pro účastníky obřadu v 18:00 hod. Jediný spoj zpět do Trutnova je naplánován na 22:00 hod. Akce potrvá přes celou noc až do nedělního rána.

Pátek 6. května

CTIBOR TURBA – VZPOMÍNKY NA HOBITA

18,00 hod., Divadýlko TrDýlko (budova ZUŠ ve Školní ul.)

Autorský večer Ctibora Turby. Projekce komiksfilmu spojená s doprovodnou četbou. V roce 1984 vedl Ctibor Turba na katedře loutkářství absolventské představení studentů, pro které zvolil Tolkienova Hobita.

Pro představení získal dva rockery – Pavla Richtera a Pavla Švece, kteří složili, nahráli a nazpívali 10 písní dle textů J. R. R. Tolkiena přebásněných Františkem Vrbou. Představení bylo po několika uvedeních zakázáno. Zbyly nahrávky písní, které po několika letech motivovaly Ctibora Turbu k nakreslení řady obrázků a k vytvoření černobílého komiksfilmu.

Projekce je doprovázena četbou úryvkú z knihy Hobit. (52 min.)

Režie a četba Ctibor Turba Hudba Pavel Richter a Pavel Švec. 9. 9.

dvojkoncert Tomáš Kočko a Orchestr, l‘Arrache-Coeur

20,30 hod., Krakonošovo nám.

Nejprve se představí TOMÁŠ KOČKO A ORCHESTR – world music inspirovaná moravskou tradiční hudbou. Po nich vystoupí starší žáci ZUŠ Trutnov s choreografií na téma „brána“ a na závěr zahraje skupina L´ARRACHE-COEUR – vlastními slovy „bordunová vokálně-instrumentální elektro-akustika, moderní folklór, klasika a jazz. Spiritualita železnice, mletý standard, kozí tanec!“

Sobota 7. května

10:00 hod. Shromáždění trutnovského lidu v prostoru před Starou radnicí

Po vystoupení tanečního souboru ZUŠ, jež bude zaměřeno k tématu bran, bude městu slavnostně předán keramický drak, kterého vyrobili klienti Barevných domků Hajnice. Poté purkmistr Ivan Adamec otevře první bránu, za níž malé i velké návštěvníky čeká celodenní program.

Vedle již tradičních atrakcí souboru Al Rašíd jsme přichystali množství novinek. Na první pohled asi nejvíce upoutá obří kuličková dráha, která povede Školní ulicí k pěší zóně. Z brožurky či plakátu se dozvíte, proč jsme tuto dráhu vystavěli. Také vstupy v Horní a Dolní bráně budou pro návštěvníky malým (a doufáme, že i milým) překvapením. Nejmenší návštěvníci se letos mohou těšit na výrazné rozšíření pouličních her, očekávají vás opět různá divadelní, hudební a šermířská vystoupení. Dospělé potěší množství stánků s tradičním sortimentem lidových výrobců i stylové občerstvení.

16:00 hod. Symbolický akt svěcení městských bran

Trutnovský lid, veden bájným zakladatelem Albrechtem z Trautenbergu, doprovodí ke třem městským branám důstojného pána Václava Olomouckého, který – v duchu vyprávění trutnovských pověstí – provede jejich svěcení.

20:45 hod. Už ho nesou! – večerní průvod s drakem

Tradiční vyvrcholení slavností začne opět seřazením průvodu na parkovišti u kina Vesmír. Ve 21:00 hod. vyjdeme na nábřeží Úpy, odtud budeme pokračovat Spojkou do Vodní ulice až na Malé náměstí, u Namlouvárny Poštovní ulicí přes Horskou ul. a Svatojánské nám. k parkovišti naproti hotelu Krakonoš, pak bude průvod pokračovat Hlubokým příkopem na Palackého ul., Pražskou a Havlíčkovou ulicí na Krakonošovo náměstí před věž Staré radnice, na kterou bude poté vyzdvižen drak. TKdo vydrží do konce, bude moci zhlédnout loutkové představení „Vzplanutí“ divadla Kvelb. Jako v loňském roce vyzýváme účastníky průvodu: Přineste si zvonečky, řehtadla, bubínky a nebojte se s námi zvolat „Už ho nesou!“

Doprovodné akce:

„Od papíru ke knize“

Muzeum Podkrkonoší

Ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší, Základní uměleckou školou v Trutnově a občanským sdružením Bezinky jsme pro všechny zvídavé připravili výukovou výtvarnou dílnu, ve které se bude předvádět ruční výroba papíru s vodoznakem draka. Budete si moci vyzkoušet nejen výrobu, ale i potisk papíru, na výstavě v muzeu se můžete seznámit s historií trutnovské papírny a papírenskou výrobou v Podkrkonoší. Žáci ZUŠ předvedou své ručně vyráběné knížky.

Divadelní scéna u muzea

14,00 – 16,00 hod., prostranství před trutnovským muzeem

Divadlo pro děti letos obstarají manželé Novákovi z Malého divadélka Praha.

Leonidas Kryvošej a Lucie Hrušková: Dračí hry

Galerie města Trutnova, 7.4. – 7.5. 2011

Surrealisticky orientovaná výstava, kterou inicioval náš čestný člen Martin Stejskal. Pořádá Galerie města Trutnova. Oběma autorům děkujeme za speciální ladění výstavy k dračí tématice.

Dějiny udatného českého národa

Stará Radnice, 7.5. – 18.5. 2011

Výstava 70 metrů dlouhého a dva metry vysokého leporela od Lucie Seifertové. Dějiny našeho národa v komiksové podobě, ale i přehledné tabulky a další texty z historie. Výstava navazuje na vydání stejnojmenné knihy za kterou autorka získala cenu Magnesia Litera.