Rok 2010

Už ho nesou! aneb O rozměřování a stavbě města 5. trutnovské dračí slavnosti 5. – 8. května 2010

Program
Středa 5. května

18:00 Vyorání hraniční brázdy

Obřadem „Vyorání hraniční brázdy“ oživíme skutky našich předků zaznamenané v Hüttelově kronice. Sraz účastníků bude v 18:00 hod. před pensionem Úsvit na Kryblici. Odtud půjdeme asi 1km na Městský vrch nad Kacířem, kudy prochází historická hranice města. Pluhem a vlastními silami slavnostně vyoráme hraniční brázdu, do které si děti budou moci zaset přinesená semínka. K tomu nám zahraje živá hudba a ke shromážděným promluví zakladatel města Albrecht z Trautenbergu. Bude připraveno opékání i tekuté občerstvení.

Akce je nenáročná na přesun a svým zaměřením vhodná i pro děti.

Čtvrtek 6. května

18:00 Vyplacení na pamětnou

V 18:00 hod. se sejdeme na parkovišti před pohostinstvím ve Lhotě u Trutnova. Odtud vyjde průvod, v jehož čele potáhne kůň dřevěný kříž. Ten vztyčíme na Čížkových kamenech, kudy prochází historická hranice města. Na cílovém místě promluví k účastníkům zakladatel města Albrecht z Trautenbergu a poté vydá příkaz švihnout pruty přítomné osoby tak, aby správný průběh hranice zůstal navždy v jejich paměti. Mistr kameník během obřadu vyseká do jednoho z okolních kamenů značku města Trutnova a letopočet 2010 na památku naší společné cesty.

Dopravu do Lhoty u Trutnova zajišťujeme jedním mikrobusem, který vyjede z parkoviště před soudem v 17:30 hod. a tam také po skončení akce účastníky odveze zpět. Každý jde na své vlastní nebezpečí. Výstup na historickou hranici je středně náročný, jde se po lesní pěšině a celková doba výstupu je asi 45 minut. Prosíme účastníky, aby raději nechali doma své psy.

Pátek 7. května

20:30 Koncert na Krakonošově náměstí

Na pódiu u kašny vystoupí dvě české hudební skupiny:

BraAgas – čerstvé nositelky ceny Anděl za žánr world music. Repertoár této půvabné dámské kapely tvoří lidové písně z celé Evropy (Španělsko, Okcitánie, Galícile, písně Sefarditů, Skandinávie a Balkánu). BraAgas jsou jedinečné především díky propracovaným vokálům, zajímavé instrumentaci a temperamentním rytmům.

Majerovky brzdové tabulky – jistá legenda české akustické alternativy. Jejich melodické písně na pomezí word music, folku, rocku a popu čerpají z dávných legend krajiny, ve které žijeme, jsou tušením neviditelného, jsou magickou vlastivědou… Nově se zpěvačkou Alicí Holubovou, s mírně pozměněným názvem a s novým živě nahraným albem Noc ozvěn slibují Majerovky mimořádný hudební zážitek.

Sobota 8. května

Na rozdíl od předešlých ročníků uvádíme jen nejdůležitější body programu a výčet souborů, na které se můžete během dne těšit. Protože každý z nich se během dne na podiu i mimo něj ukáže víckrát, neměli byste je minout.

10:00 Krakonošovo náměstí – Shromáždění trutnovského lidu před městskou branou

Oficiální zahájení hlavního dne slavností provede purkmistr našeho města. Symbolickým otevřením brány klíčem první městské rady započne celodenní program.

Znovu vystavěnou městskou branou návštěvníci vstoupí do nitra města, kde budou moci nasát atmosféru dávných časů. Čekají Vás středověké dílny z království Danar, tkalcovská a keramická dílna z Domu pod jasanem, živá zvířata, dobové prodejní stánky s předváděním tradičních řemesel, obžerstvení, alchymista, astrolog, oživlé sochy, skupiny historického šermu Markýz ze Strakonic a Kvartet. Děti se mohou těšit opět na turecký kolotoč, střelnice a další pouťové atrakce souboru Al Rašíd. Součástí jarmarečního veselí budou i lidové hry a soutěže ve slaměné aréně – siláci, šikulové, bystré hlavy, hbitá těla, děti štěstěny a další budou moci vzájemně poměřit své dovednosti

v obvyklých i neobvyklých disciplínách.

Na pódiu u kašny i mimo něj vystoupí: Divadlo v pytli (nejen pouliční divadlo vedené Petrem Stolařem z Hrobu), Karromato (mezinárodní loutkový soubor), LokVar (loutkové divadlo), Bibiana –

O dvouhlavé dračici (divadlo jednoho herce ze spřátelené Bratislavy), BraAgas (historická hudba v podání půvabných žen), Marta a Rasputin band (nadějná trutnovská kapela), PerKelt (word-music z Pardubic), Peregrin (středověká hudba k poslechu a tanci), Čabraka (na pomezí etnické, alternativní a staré hudby), Jiří Wehle (multiinstrumentalista z kamenného mostu), harmonikář Jindra Kelíšek a spousta dalších…

10:00 Otevření trutnovské věznice

Skautské středisko Hraničář Trutnov pro veřejnost zrealizovalo vizuální projekt „Trutnovská strašidla pod zámkem“. V jednotlivých vězeňských celách se dočasně usídlí strašidla z Trutnova i okolí, aby nenarušovala průběh slavností. Součástí projektu bude i hra pro děti. Věznice se znovu uzavře v 18:00.

V průběhu dne zrealizuje mladý brněnský umělec Vladimír Kiseljov výtvarnou dílnu pro děti. Budou společně malovat na hudbu Richarda Wagnera.

V korytu řeky Úpy u kina Vesmír budou nainstalovány velkoformátové fotografie vesmírných objektů a úkazů. Jedná se o část instalace z projektu „Ze Země do vesmíru“, kterou nám zapůjčil Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.

11:00 – 17:45 Divadelní scéna u muzea

Studenti pražské DAMU zahrají loutkové divadlo pro děti od 2 do 99 let. (11:00 – O nepořádném Křečkovi, 11:30 – Smolíček, 12:10 – 3 pohádky, 13:00 – Medvědí pohádky, 14:00 – Jak sloni k chobotu přišli, 14:30 – Baba Yaga, 15:20 – Skříň na košťata, 16:20 – Červená Karkulka, 17:00 – Dračí pohádky)

Rádi bychom Vás upozornili na výstavu 750 příběhů města Trutnova, která právě bude probíhat v Muzeu Podkrkonoší Trutnov. Jedná se o výtvarný projekt trutnovských základních škol uspořádaný u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o Trutnově. Organizaci a finální podobu výstavy zajistila ZUŠ Trutnov ve spolupráci s Muzeem.

16:00 Rozměřování města

Symbolické rozměřování budoucího města Trutnova se uskuteční na Krakonošově náměstí kolem

  1. hodiny. Pomocí provazů se účastníci propojí v živý řetěz a obkrouží pomyslný prstenec městských hradeb. Prosíme návštěvníky, aby nám aktivně pomohli toto rozměření provést dle pokynů pana Albrechta z Trautenbergu – bájného zakladatele města.

20:45 Už ho nesou! – večerní průvod s drakem

Procesí s drakem vyjde z parkoviště u kina Vesmír a projde tuto trasu: nábřeží řeky Úpy, Spojkou do Vodní ulice až na Malé náměstí, u Namlouvárny Poštovní ulicí přes Horskou ul. a Svatojánské nám. k parkovišti naproti hotelu Krakonoš. Zde po zastavení průvodu proběhne performance „Planety“ (taneční obor ZUŠ Trutnov pod vedením Kateřiny Talavaškové). Pak bude průvod pokračovat: Hlubokým příkopem na Palackého ul., Pražskou a Havlíčkovou ulicí přes Krakonošovo náměstí do ulice Jihoslovanské, přes Slovanské nám. do Bulharské ulice a tudy zpět na Krakonošovo náměstí. Po promluvě pana Albrechta z Trautenbergu vyzdvihneme našeho draka na věž Staré radnice.

Prosíme všechny návštěvníky a účastníky průvodu, aby si přinesli zvonce, zvonky, bubny, rachtadla atd. a nebáli se s námi zvolat „Už ho nesou!“