Rok 2009

Už ho nesou! aneb O losování první městské rady Trutnovské dračí slavnosti 5. – 9. května 2009

Program
Úterý 5. května

Prologem letošních dračích slavností bude pokus o vytvoření dvou českých rekordů a jejich následné zapsání do české knihy rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den.

10:00 hod.

V areálu Speciální základní školy a Mateřské školy v Horním Starém Městě začne skládání obřího puzzle s vyobrazením trutnovského městského znaku. Areál školního dvora bude otevřen i pro veřejnost. Jedná se o pokračování loňského rekordu, kdy se na trutnovském Krakonošově náměstí stavěla spodní partie znaku s vyobrazením samotného draka. Skládání provedou děti z výše uvedené školy se svými pedagogy a členy našeho občanského sdružení. Předpokládáme, že sestavení puzzle by mohlo skončit okolo 14,00 hod. Na tento čas bude opět přistavena plošina pro novináře k pořízení snímků.

16:00 hod.

Vernisáž výstavy Trutnovský drak ve výstavních prostorách Staré radnice na Krakonošově náměstí. Speciální základní škola a Mateřská škola Trutnov spolu se Základní školou V Domcích vyhlásily celostátní výtvarnou soutěž pro děti ze základních a speciálních škol, která vyvrcholí výstavou ve Staré radnici. Součástí vernisáže bude i registrace největšího počtu zobrazení draka z „mnoha míst na jednom místě“.

Čtvrtek 7. května

17:00 hod.

Zahájení výstavy „Hrr na hraní“ trutnovské ZUŠ v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově na téma „hra“. Ze spolupráce obou zmíněných institucí vznikla výstava žáků výtvarného oboru pod vedením svých zkušených učitelek, jejíž ambicí je představit hru jako fenomén nahlížený z mnoha úhlů.

20:30 hod. – Drak nikdy nespí!

Večerní setkání v Dračí uličce. Navazujeme na loňský „Večer světel“. Letos jsme připravili ve spolupráci s trutnovskou ZUŠ dramatizaci z našich dřívějších textů, která bude doprovázena sborovou recitací. Za realizaci děkujeme Tomášovi Komárkovi.

Pátek 8. května

16:00 hod.

Vernisáž Dračího salonu v Galerii Dračí ulička

Slavnostní vyhodnocení a otevření tradiční přehlídky zájmové výtvarné a fotografické tvorby studentů trutnovského gymnázia – tentokrát s leitmotivem draka.

(Jiráskovo náměstí, 1. patro Gymnázia Trutnov – výstava potrvá do 23. 6. 2009, otevřena vždy ve dnech školní výuky 8.00 – 16.00 hodin).

17:00 hod. – Kam až došel – to tam našel

Vernisáž výstavy Vladislava Zadrobílka v Galerii města Trutnova. Ve spolupráci s trutnovskou galerií se podařilo uspořádat originální výstavu předního českého nakladatele, spisovatele, znalce hermetismu a v neposlední řadě i knihaře a sběratele. Díky mnohaleté nakladatelské činnosti sesbíral od svých spolupracujících výtvarníků, většinou jeho přátel, unikátní soubor soudobé české výtvarné scény. Bylo velmi těžké z obrovské sbírky vybrat pouze určitý segment pro tuto výstavu. Kromě výtvarných děl představí pan Zadrobílek i své proslulé originální knižní vazby. Autor vystavuje jen velmi vzácně a k jeho souhlasu vystavovat v Trutnově přispěla jistě i intervence našeho společného přítele pana Martina Stejskala. Organizačně tuto výstavu zabezpečila Galerie Trutnov.

20:30 Njorek

Vystoupení hudebního souboru

Moravské písničky se staly základem repertoáru skupiny, jejíž členové mají blízko k blues a rocku. Skladby tak nejsou interpretovány v původní podobě, ale dle hudebního cítění muzikantů samotných. Prolínáním rozdílných hudebních stylů vznikají písničky s etnickými kořeny, které nejsou tak obvyklé na české hudební scéně.

21:15 Malbrook

Vystoupení zahraničního hudebního souboru

Výchozím bodem projektu Malbrook se stal vliv dolnoněmeckého dialektu na skandinávské jazyky. Dobrá třetina všech slov dnešní švédštiny má základ v tomto dialektu. Také v hudební oblasti docházelo v pozdním středověku k četným kontaktům. Mnoho písní vypravuje podobné příběhy a mají také podobnou melodiku. Společně s kolegy ze severu Německa a ze Švédska vyprodukoval Wolfgang Meyering CD „Malbrook“. V této formaci se spojili různí hudebníci, kteří mají zkušenosti se skandinávskou hudbou. Patří k nim Merit Zloch se svou staročeskou hákovou harfou nebo Ralf Gehler, který vedle německé ovčácké píšťaly hraje i na švédské dudy. Zpěvem podpořila Wolfganga Meyeringa Kerstin Blodig, která nezapře své norské kořeny.

Sobota 9. května

10:00 hod.

Slavnostní zahájení hlavního dne dračích slavností.

Začátek celodenního programu na hlavním podiu.

  • Zahájení přehlídky škol v podloubí náměstí. Devět škol z Trutnova a okolí vás vtáhne nejen do rozličných her, které si připravily speciálně pro tuto příležitost, ale některé překvapí i množstvím dalších forem své prezentace.
  • Otevření tržiště v prostoru náměstí. Množství rozličných stánků s občerstvením, s předváděním řemesel i s prodejem tradičních výrobků.
  • Otevření netradičních pouťových atrakcí nejen pro děti. V prostoru pěší zóny a na travnatém prostranství pod muzeem představí své atrakce soubor Al Rašíd a pan Pazdera.
  • V průběhu celého dne vás na nejzajímavější akce pozve virbl bubenického souboru Tamboři.

10:30 hod.

  • Otevření divadelní scény. Bezprostředně po otevření výstavy zahájí studenti pražské DAMU přehlídku divadelních představení v prostoru mezi kostelem a muzeem. 11 divadelních kusů pro malé i velké v celodenním pásmu až do podvečerních hodin.
  • Hry ve Školní ulici
  • Trutnovský drak – začátek velkolepé celodenní hry. V přímé spolupráci s pedagogy a studenty pražské DAMU vznikl rozsáhlý projekt celodenní hry za poznáním rozličných podob draka. Začátek hry se odehraje ve staré loupežnické věži, která bude postavena pro tento účel přímo na náměstí. Po čtyřech zastavení v centru města skončí tento projekt v podzemí pod Dračí uličkou. Zveme k účasti hlavně rodiče s dětmi. Hra je naplánována zhruba pro 500 – 600 aktivních účastníků, kteří budou do věže vpouštěni po cca 20 minutách asi ve dvacetičlenných skupinách.
  • Zahájení stavby obřího puzzle s vyobrazením městského znaku. Na parkovišti před budovou soudu proběhne sestavení největšího puzzle v republice zaregistrovaném v české knize rekordů. Kdo se nemohl rekordního sestavování účastnit, může si nyní udělat představu o velikosti tohoto puzzle osobně. Jeho rozměr je bezmála 1000 m čtverečních.

Orientační program na hlavním pódiu:

9:30 – 10.00 hod.
MARTA A RASPUTIN / BAND
Vystoupení stále populárnější trutnovské kapely.

10:00 – 10:10 hod.
Oficiální zahájení dračích slavností purkmistrem našeho města Mgr. Ivanem Adamcem.

10:15 – 10:50 hod.
„O zabití trutnovského draka“
Divadelní dvojpředstavení ZŠ V Domcích a jejich partnerské školy Söhre-Schule Lohfelden.

10:55 – 11:25 hod.
MUSICA CANORA
Dynamická a dravá hudba období gotiky.

11:30 – 12:15 hod.
ŠNEK
Neotřesitelní padavkové, divadlo dno a tichý jelen v příběhu o zemětřesení v divadelním představení

12:20 – 12:45 hod.
MERCI
Romský temperament tohoto tanečního souboru pod vedením Moniky Balogové nikoho nenechá chladným.

12:50 – 13:20 hod.
MUSICA CANORA
Druhý výstup tohoto hudebního souboru.

13:25 – 13:45 hod.
DURABO
Trutnovští šermíři v soubojích ukrutných.

13:50 – 14:00 hod.
TRUTNOVSKÝ DRAK
První vstup vyhlášení vítězů celostátní výtvarné soutěže.

14:05 – 14:20 hod.
ZŠ VOLETINY
Divadelní představení vytvořené speciálně jen pro naše slavnosti.

14:25 – 14:55 hod.
PEREGRIN
Koncert kapely, která vystoupila na všech našich dosavadních dračích slavnostech.

15:00 – 15:10 hod.
TRUTNOVSKÝ DRAK
Druhý vstup vyhlášení vítězů celostátní výtvarné soutěže.

15:15 – 15:55 hod.
BUCHTY A LOUTKY – NEPOSLUŠNÁ KUZLÁTKA
Nezávislé alternativní loutkové divadlo, hrající pro děti i dospělé.

16:00 – 16:30 hod.
MUSICA CANORA
Kdo ještě neslyšel živelnou hudbu této kapely, má dnes poslední příležitost.

16:35 – 16:45 hod.
TRUTNOVSKÝ DRAK
Třetí vstup vyhlášení vítězů celostátní výtvarné soutěže.

16:45 – 17:15 hod.
LOSOVÁNÍ PRVNÍ MĚSTSKÉ RADY
Pozornost účastníků slavností se přenese od hlavního podia ke staré zlodějské věži, kde nechá bájný zakladatel města, pan Albrecht z Trautenbergu, vylosovat první městskou radu našeho města Trutnova. Dvanáct bílých fazolí určí ty, jenž budou míti právo nést našeho draka.

17:20 – 17:45 hod.
MERCI
Romský temperament podruhé.

17:50 – 18:35 hod.
BUCHTY A LOUTKY – AUTOMAT NA FILMY
Vy zadáte do Automatu název filmu, který byste rádi viděli a Automat vám jej vzápětí přehraje. Neexistuje film, který by Automat neměl v archivu. Totální improvizační nasazení diváků a Buchet a loutek. Delikatesy.

18:40 – 19:00 hod.
DURABO
Ještě jednou muž proti muži a zbroj proti zbroji.

19:05 – 19:35 hod.
Charakteristický zvuk šalmají a dud vás opět pozve na večerní průvod.
Čekání na večerní průvod zpestří improvizovaná vystoupení.
Parkoviště u kina pod Mobydickem

20:45 hod.
Večerní slavnostní průvod s drakem

Už ho nesou!

Již tradičně se večer shromáždí lid trutnovské obce na prostranství pod Dračí uličkou a vyjde mohutný průvod nesoucí našeho draka. Letos průvod povede sám pan Albrecht z Trautenbergu. Světla, hudba, víření bubnů, masky a hlavně drak nesený dvanácti muži, kteří na sebe vzali podobu toho, jehož přemohli, vytvoří neopakovatelnou magickou atmosféru. Vyvrcholením bude tradiční vyzdvižení draka na věž Staré radnice.

DIVADELNÍ SCÉNA
(prostor mezi muzeem a kostelem)

Pro ty, kdož netrefí, chůdaři ho dovedou.

Pro diváky od 3 do 99 let připravili nejen studenti pražské DAMU sled těchto divadelních kusů a kousků:

11:00- OhnivákMen
12:00- Tajná pohádka
12:40- Žonglování s panem Václavem
13:10- O pražském staviteli
14:00- O nepořádném křečkovi
14:30- Když zvířátka hrají divadlo
15:10- O Šetkovi
15:40- Svetřík
16:20- Světlušky a světlouškové
17:00- Rosamunda
17:40- Vojna s Turkem

Změna programu vyhrazena. Vstup na všechny akce zdarma.