Logo pro tisk
Oficiální adresa sdružení
Trutnov- město draka
Otto Štemberka
Železničářská 507
541 01 Trutnov

Už ho nesou! aneb Od purkmistra po rasa

Trutnovské dračí slavnosti 6. -7. května 2016

Záštitu nad slavnostmi převzal starosta města Mgr. Ivan Adamec

Spolek Trutnov – město draka a Město Trutnov si Vás dovolují pozvat na 11. ročník městských slavností ve znamení draka.

Vytrubujeme, jak nejhlasitěji umíme, že v pátek 6. května a v sobotu 7. května se v centru Trutnova koná další dračí dýchánek, tentokrát zasvěcený řemeslům všeho druhu.

V pátek se nejprve sejdeme v Trautenbergově tvrzi pod trutnovským hradem, abychom se od 18:00 hod zaposlouchali do hudební produkce dvou špičkových kapel. Tou první bude uskupení Dick O'Brass hrající styl muziky zařaditelný pod pojem keltský rock. Ve své tvorbě čerpá něco z tradicionálů keltského světa /Bretaň, Irsko, Wales, Skotsko/, které od základů mění /"brassí"/ k obrazu svému, většinu repertoáru však v současnosti tvoří autorská tvorba s českými texty a širokým záběrem od artrocku po bigbít. To dává energické muzice okořeněné zvukem skotských dud, keltské harfy a bretaňských šalmají zvuk, který nemá v české kotlině obdoby a pro který je tak žádána. Druhou kapelou je příbramská Ginevra, mezi jejímiž písněmi můžete najít smutné balady, veselé skočné kramářské písničky, bojové chorály, ale i skladby k zamyšlení. Pestrost témat volně inspirovaných středověkem podporuje i aranžmá písní spolu s nástrojovým obsazením. Převládají soudobé hudební nástroje jako kytary, mandolína, mandola, elektrická basa, housle, flétny, konga, doplněné o repliky historických krumhornů a rytmických nástrojů. Výstižné i vtipné je označení tvorby Ginevry jako „diskotéka Karla IV.“ Vstup na oba koncerty je zdarma, zaplatíte pouze za pivíčko jemnostpána Krakonoše a nějakou tu pochutinu.

Hlavním dnem slavností je ale již tradičně sobota. V letošním roce jsme vyzvali děti bez rozdílu věku, aby se k nám připojily do průvodu s alegorickými vozy, který bude zasvěcený řemeslům. V čele půjde legendární purkmistr Albrecht z Trautenbergu a po něm již příslušníci rozličných cechů a dalších rukodělných řemesel. Průvod vychází z parku v 9:20 hod. Na nikoho nečekáme a přes Struhu a nábřeží až po pěší zónu pospícháme na náměstí, kde se některá řemesla předvedou v plné parádě.

A pak se již spustí řemeslný jarmark, který jsme letos upravili v duchu rčení, že méně je někdy více. Pódium na náměstí postupně představí – asi hodinový program polských přátel ze Svídnice (pokračuje tím společný projekt Svídnický gryf - trutnovský drak), dále bude vyhlášení výsledků literární soutěže Trutnovský drak a pak už to bude v pytli. Tedy vlastně V Pytli, protože přesně tak se jmenuje šestihodinové pásmo souboru V Pytli principála Petra Stolaře. Uslyšíte muziku, sehrají divadelní kousky i kusy, přiveze fakíra a hlavně spousty humoru a dobré nálady. Od 11:00 hod se budou střídat v Trautenbergově tvrzi kapely Ginevra, Peregrin, Marta a Rasputin band, Šoulet, folklórní soubor Zhor a Bubeníci v kruhu.

Od řemesla k řemeslu - na balkónu před Galerií Draka začne v 11:00 hod celodenní hra o řemeslech. Startovací místo bude fungovat až do 17:00 hod, a tak není třeba se nahrnout hned na začátek. Hra bude nejen zábavná, ale věříme, že i poučná a to jak pro děti, tak i jejich rodiče.

Od 10:00 hod již budou pod Galerií Draka svištět šípy ve střelnici Úpických střelců – pánů z Vízmburku a taktéž v královské střelnici Patrika Krále. O ulici výše zase budou svištět koule v oblíbené kuličkové dráze a před Obchodní akademií se rozjedou atrakce souboru Al Rašíd. Určitě se podívejte i na řemesla v podání Domu Pod jasanem v kaštanové aleji u lávky přes Úpu. Tamtéž si ve výtvarné dílně souboru Bezinky budete moci vymalovat domovní znamení a vyluštit zajímavý kvíz. Můžete se tu i povozit v dračím vláčku, ale to jen pokud mají tatínkové silné nohy – je to totiž vlak šlapací. A koho budou bolet nohy, může si vyskočit na velblouda nebo se povozit na voze taženém poníky. Připravili jsme pro vás i prostorový obraz s drakem, abyste si mohli udělat parádní fotky na památku letošních slavností. Od 13:00 hod se rozjede za Irskou restaurací sled pohádek pro nejmenší v podání divadla Kozlík. Díky vstřícnosti majitelů jsme získali tento krásný odpočinkový prostor a dospěláci si mohou vychutnat v klidu třeba kafíčko.

Ve 20:30 se již tradičně začne šikovat pod Dračí uličkou večerní průvod s drakem. Už ho nesou! Vezměte rachtadla, bubínky, zvonečky a hurá na cestu.

Průvod projde tradiční trasu a okolo 21:30 hod bude drak zavěšen na věž Staré radnice. Ještě chvíli setrvejme a naslouchejme hlasu a hře stínů, které letošní slavnosti definitivně ukončí.

Přijďte pobejt!

6.4.2016
Jste 646817 návštěvník těchto stránek. | copyright © 2006 Trutnov-město draka  |  designed by © 2006 dogfish