Logo pro tisk
Oficiální adresa sdružení
Trutnov- město draka
Otto Štemberka
Železničářská 507
541 01 Trutnov

Obrazy z Trojúdolí

V Galerii Draka v Trutnově probíhá od 15. října do 26. listopadu 2013 výstava tří umělců spjatých s nejvýchodnějším údolím Krkonoš. Vernisáž proběhne 17. 11. od 17:00 hodin.

Ač se nikdo z nich v Krkonoších nenarodil, ani v nich nestrávil větší část svého života, staly se Horní Albeřice, Dolní Albeřice a Dolní Lysečiny výraznou uměleckou inspirací pro chalupáře a právníka Miloše Úlehlu, který od vánoc 1946 jezdil s rodinou do Horních Albeřic, kde s manželkou spisovatelkou koupil, jako mnoho dalších, prázdnou chalupu po vysídlených německých obyvatelích v rámci tzv. spisovatelské akce.

Dolní Albeřice, zejména hřebeny utvářející údolí, se otiskly do obrazů řádové sestry Marie Alexie, Ludmily Kazdové, která od konce 50. let pracovala ve Státním statku a pomáhala budovat Charitní domov kongregace sester Nejsvětější svátosti na hranici Dolních a Horních Albeřic v bývalé německé škole.

Dolní Lysečiny, zejména bezprostřední okolí bývalého lysečinského mlýna, se stalo častým motivem maleb chalupáře a grafika z Mladé Boleslavi Jana Splídka, který podobně jako Miloš Úlehla jezdil s rodinou od vánoc 1946 na chalupu do Dolních Lysečin. Západní strana nejvýchodnější krkonošské rozsochy se otiskla do děl tří umělců, a my se můžeme seznámit nejen s uměleckými díly Miloše Úlehly, Ludmily Kazdové a Jana Splídka, ale jejich prostřednictvím také s trojúdolím.

Tamara Nováková

www.trojudoli.cz

trojudoli@gmail.com

15.10.2013
Jste 598682 návštěvník těchto stránek. | copyright © 2006 Trutnov-město draka  |  designed by © 2006 dogfish