Logo pro tisk
Oficiální adresa sdružení
Trutnov- město draka
Otto Štemberka
Železničářská 507
541 01 Trutnov

Návraty Josefa Mühlbergera domů

úterý 12.3. od 17.30 - Galerie draka Trutnov

Pro ty, kteří si chtějí otevřít vrátka ke kulturní minulosti Trutnova, nabízíme komponovaný pořad Návraty Josefa Mühlbergera domů. Připravili jsme ho podle vynikajících vzpomínkových črt trutnovského rodáka Mühlbergera Kde jsem doma. Josef Mühlberger byl německy píšící literát, který v meziválečném Československu usiloval o sblížení české a německé kultury.

V klíčovém textu výboru nazvaném Múzická stolní společnost, jehož část jsme zařadili i do našeho pořadu, Mühlberger uvažuje o tom, co zůstane v paměti nových obyvatel jeho rodného Trutnova o době, ve které žil on….“Nevím pořádně, proč jsem je napsal, vzpomínky na básníky, malíře a sochaře mého rodného města, kteří jsou již teď neznámí a budou zcela zapomenuti…“

Předkládáme vám několik textů vzpomínkového charakteru, zachycujících autorovo mládí přes první republiku až po tragické září 1938 a události let 1945-48, texty, v nichž se vracel v duchu domů, do Trutnova. Život Josefa Mühlbergera rozpůlila válka a odsun. Ale jeho životní lásku k české a německé literatuře rozdělit nemohla.

Nahlédněte spolu s námi do dílka trutnovského rodáka, který byl mimořádně nadaným německým prozaikem z Čech, do knížky, která v překladu Zdeňka Marečka byla vydána teprve nedávno v roce 2010.

Pod záštitou Střediska česko-německého porozumění vystoupí v programu Roland Günter, Milena Janečková, Blanka Simonová, Monika Bobrová a Pavel Janeček, který obstará hudební předěly na violu.

3.3.2013
Jste 556848 návštěvník těchto stránek. | copyright © 2006 Trutnov-město draka  |  designed by © 2006 dogfish