Logo pro tisk
Oficiální adresa sdružení
Trutnov- město draka
Otto Štemberka
Železničářská 507
541 01 Trutnov

Ohlédnutí za dračími slavnostmi Už ho nesou! aneb O slavném prvním procesí

V sobotu 5. května vyvrcholily dračí slavnosti, jejichž hlavním tématem letos bylo první procesí legendárních zakladatelů města. I přes nepříznivou předpověď, přálo slavnostem během dne počasí, díky čemuž se sešel rekordní počet návštěvníků. Ti ještě před slavnostním otevřením městské brány vytvořili špalír velkému průvodu s jezdci na koních, který prošel centrem Trutnova a který se jistě zapsal do paměti nejednomu z účastníků.

Z pestrého programu vzbudily značný zájem především řemeslné a výtvarné dílny sdružení Bezinky a Domu pod jasanem. Děti opět potěšila kuličková dráha, atrakce souboru Al Rašíd, pohádky v trutnovské šatlavě, divadlo Víti Marčíka ml. či bublinář Václav Strasser. Početnou obec posluchačů si našla vystoupení hudebních skupin Peregrin, Rajtaraj a Ginevra. Zaduněly bubny souboru Tamboři. Zaujala též střelnice na palouku pod hradem, kde se střílelo z luků, kuší a obléhacího dřevěného katapultu. Ve volném prostoru náměstí opakovaně vystoupili praporečníci ze souboru Monadria Polygamica. Úspěch sklidilo divadelní vystoupení žáků z partnerského polského města Kepna, věnované historii tamější městské pečeti. Ti navíc po představení obdarovali mnohé návštěvníky tradičním sladkým pečivem. Ještě jednou jim touto cestou vyslovujeme dík za zpestření slavností.

Na závěr nám dovolte krátké ohlédnutí za výtvarnou akcí „Slavné procesí“, která pomohla výrazně oživit kulisy na náměstí.

Výtvarná akce „Slavné procesí“

Dračí slavnosti „Už ho nesou!“ doplnila v sobotu 5. května instalace výtvarných prací žáků trutnovských škol. Do akce se zapojilo celkem 21 škol a školských zařízení z Trutnova. Podle popisu slavného procesí, který je součástí pověstí o založení Trutnova, ztvárnily děti téměř dvě stovky postav. Pestrou přehlídku po obvodu Krakonošova náměstí tvořili hudebníci, mniši, rytíři, koně a další postavy v historických oděvech. Velkou invenci prokázali učitelé při výběru techniky ztvárnění. Vedle klasicky malovaných figur se objevovaly koláže z rozmanitých materiálů, kašírované reliéfy (ZŠ Náchodská), dokonce i prostorové figury ze sádrových odlitků (ZŠ Voletiny). Ze zúčastněných kolektivů byli během sobotního programu slavností vylosováni tři výherci, kteří byli odměněni. Zvláštní cenu za prostorovou realizaci obdržel kolektiv dětí ze základní školy ve Voletinách. Všem pedagogům a jejich žákům velice děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Letošní dračí slavnosti úspěšně skončily - drak opět visí na věži radnice - a my se již nyní těšíme na ty osmé, s podtitulem „O bohatství zdejší krajiny“.

Obč. sdr. Trutnov – město draka

15.5.2012
Jste 646817 návštěvník těchto stránek. | copyright © 2006 Trutnov-město draka  |  designed by © 2006 dogfish