Logo pro tisk
Oficiální adresa sdružení
Trutnov- město draka
Otto Štemberka
Železničářská 507
541 01 Trutnov

UŽ HO NESOU! aneb O třech branách trutnovských

Trutnovské dračí slavnosti 6. – 7. května 2011

Záštitu nad akcí převzal starosta města Mgr. Ivan Adamec

PROGRAM

Sobota 30. dubna – 1. května – „A maso zakopali do země“.

Na kouzelnou filipojakubskou noc jsme připravili obřad, jehož cílem je oživit slova pověstí „…maso zakopali do země“. Byť se jedná o maso našeho draka, je celá akce samozřejmě myšlena v symbolické rovině. Nabízíme možnost prožití letošních „čarodějnic“ u velké keramické pece ve tvaru třímetrového draka, jenž bude po vypálení zahrnut do země. Akce se koná ve spolupráci s občanským sdružením Bezinky v tzv. Vlčí jámě na okraji Voletin. Práci povede renomovaná výtvarnice Irena Hirai. Zazní živá hudba, jsou připraveny tématické performance. Pro zájemce bude před touto akcí uspořádán společný pochod po části historické hranice Trutnova – „Po stopách Simona Hüttela“.

Pátek 6. května – dvojkoncert: Tomáš Kočko a Orchestr, l‘Arrache-Coeur.

CTIBOR TURBA

VZPOMÍNKY NA HOBITA

Autorský večer Ctibora Turby. Projekce komiksfilmu spojená s doprovodnou četbou. V roce 1984 vedl Ctibor Turba na katedře loutkářství absolventské představení studentů, pro které zvolil Tolkienova Hobita.

Pro představení získal dva rockery – Pavla Richtera a Pavla Švece, kteří složili, nahráli a nazpívali 10 písní dle textů J. R. R. Tolkiena přebásněných Františkem Vrbou. Představení bylo po několika uvedeních zakázáno. Zbyly nahrávky písní, které po několika letech motivovaly Ctibora Turbu k nakreslení řady obrázků a k vytvoření černobílého komiksfilmu.

Projekce je doprovázena četbou úryvkú z knihy Hobit. (52 min.)

Režie a četba Ctibor Turba Hudba Pavel Richter a Pavel Švec. 9. 9.

Na Krakonošově náměstí od 20:30 hod proběhne zajímavý dvojkoncert. Nejprve se představí TOMÁŠ KOČKO A ORCHESTR - world music inspirovaná moravskou tradiční hudbou. Po nich zahraje skupina l'ARRACHE-COEUR – vlastními slovy „bordunová vokálně-instrumentální elektro-akustika, moderní folklór, klasika a jazz. Spiritualita železnice, mletý standard, kozí tanec!“

Sobota 7. května – slavnost na trutnovském náměstí

10:00 hod. Shromáždění trutnovského lidu v prostoru před Starou radnicí

Po vystoupení tanečního souboru ZUŠ, jež bude zaměřeno k tématu bran, bude městu slavnostně předán keramický drak, kterého vyrobili klienti Barevných domků Hajnice. Poté purkmistr Ivan Adamec otevře první bránu, za níž malé i velké návštěvníky čeká celodenní program.

Vedle již tradičních atrakcí souboru Al Rašíd jsme přichystali množství novinek. Na první pohled asi nejvíce upoutá obří kuličková dráha, která povede od naší Střední brány po pěší zóně. Z brožurky či plakátu se dozvíte, proč jsme tuto dráhu vystavěli. Také vstupy v Horní a Dolní bráně budou pro návštěvníky malým (a doufáme, že i milým) překvapením. Nejmenší návštěvníci se letos mohou těšit na výrazné rozšíření pouličních her, očekávají vás opět různá divadelní, hudební a šermířská vystoupení. Dospělé potěší množství stánků s tradičním sortimentem lidových výrobců i stylové občerstvení. U muzea tradičně otevřeme divadelní scénu.

Ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší, Základní uměleckou školou v Trutnově a občanským sdružením Bezinky jsme pro všechny zvídavé připravili výukovou výtvarnou dílnu, ve které se bude předvádět ruční výroba papíru s vodoznakem draka. Budete si moci vyzkoušet nejen výrobu, ale i potisk papíru, na výstavě v muzeu se můžete seznámit s historií trutnovské papírny a papírenskou výrobou v Podkrkonoší. Žáci ZUŠ předvedou své ručně vyráběné knížky.

16:00 hod. Symbolický akt svěcení městských bran

Trutnovský lid, veden bájným zakladatelem Albrechtem z Trautenbergu, doprovodí ke třem městským branám důstojného pána Václava Olomouckého, který - v duchu vyprávění trutnovských pověstí - provede jejich svěcení.

20:45 hod. Už ho nesou! – večerní průvod s drakem

Tradiční vyvrcholení slavností začne opět seřazením průvodu na parkovišti u kina Vesmír. Ve 21:00 hod. vyjdeme na nábřeží Úpy, odtud budeme pokračovat k Veleslavínově ulici, jíž dojdeme na prostranství před centrem UFFO. Zde proběhne pouliční světelná performance divadla Kvelb. Odtud projde průvod pěší zónou na náměstí, jež dokola obejdeme. Zastavíme před věží Staré radnice, na kterou bude poté vyzdvižen drak. Tímto aktem letošní slavnosti definitivně skončí. Jako v loňském roce vyzýváme účastníky průvodu: Přineste si zvonečky, řehtadla, bubínky a nebojte se s námi zvolat „Už ho nesou!“

Doprovodné akce:

Leonidas Kryvošej a Lucie Hrušková: Dračí hry 7.4. - 7.5. 2011 – surrealisticky orientovaná tvorba. Výstava, kterou inicioval náš čestný člen Martin Stejskal. Pořádá Galerie města Trutnova. Oběma autorům děkujeme za speciální ladění výstavy k dračí tématice.

Dějiny udatného českého národa od Lucie Seifertové 7.5. – 18.5. 2011 – Výstava 70 metrů dlouhého a dva metry vysokého leporela ve Staré radnici. Dějiny našeho národa v komiksové podobě, ale i přehledné tabulky a další texty z historie. Výstava navazuje na vydání stejnojmenné knihy za kterou autorka získala cenu Magnesia Litera.

4.4.2011
Jste 385274 návštěvník těchto stránek. | copyright © 2006 Trutnov-město draka  |  designed by © 2006 dogfish